CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, “100. Yıl Parkı ve Anıtı” açılışında konuştu:

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ANKARA (AA) – CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin ikinci yüz yılın arifesinde olduğuna dikkati çekerek, "Geçmişi unutmayacağız ama güçlü bir gelecek inşa etmek için yola çıktığımızı hepimiz bilmek zorundayız." dedi.

Kılıçdaroğlu, Yenimahalle Belediyesi'nin Batıkent Batı Mahallesi'nde 60 dönüm üzerinde yaptırdığı "100. Yıl Parkı" ve "100. yıl Anıtı"nın açılışına katıldı.

Buradaki konuşmasında, CHP'li belediyelerin Ankara'nın yıllardır ihtiyaç duyduğu yeşil alanları büyüttüğünü belirten Kılıçdaroğlu, "Başkaları olsaydı belki 'buraya gökdelenler yapalım' derdi ama burada yaşayanların tamamının ağaca ihtiyacı var, doğaya ihtiyacı var, güzelliğe ihtiyacı var." ifadesini kullandı.

Kılıçdaroğlu, Cumhuriyet'in 100. yılının tarihteki önemine işaret ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Milli Kurtuluş Savaşı'nı verip Cumhuriyet'i kurduktan sonra bütün mazlum milletlere örnek olduk. Biz, Milli Kurtuluş Savaşı'nı verdikten sonra işgal altında olan pek çok ülke onlar da milli kurtuluş savaşını verdiler, bizi örnek aldılar. Biz Cumhuriyet'i kurduk, onlar da Cumhuriyeti inşa ettiler. Biz demokrasimizi geliştirmeye çalıştık, onlar da demokrasilerini geliştirmeye çalıştılar. Yani Türkiye'nin 100 yıllık tarihinde bütün mazlum milletlere örnek olan bir karakteri vardır. Ama Milli Kurtuluş Savaşı'nı vermek yetmiyor. Bağımsız bir devlet olarak başka ülkelere el avuç açmayan bir Türkiye inşa etmek gerekiyor. Ayakkabı dahi üretemeyen, bez bile üretemeyen bir Türkiye'den, devasa görkemli, bağımsız bir Türkiye'yi inşa ettiler."

Kılıçdaroğlu, Cumhuriyet'in kurulmasının hemen ardından İzmir İktisat Kongresi'nin toplandığını, Türkiye'yi kalkındırma, borçlarını ödeme, fabrikaları, savunma sanayisini kurma, üniversiteleri ayağa kaldırma konusunda hızla çalışmalara başlandığını anımsattı.

– "Orta Doğu'da barışın yeniden sağlanması lazım"

İsrail'in Filistin'e yönelik saldırılarına dikkati çeken Kılıçdaroğlu, "Çocukların, yaşlıların öldürülmesi, kadınların öldürülmesi asla ve asla doğru değil ve bu bir cinayettir. Ve bu cinayet üzülerek ifade edeyim, bütün dünyanın gözleri önünde yapılıyor. Akan kanların bir an önce durması lazım. Orta Doğu'da barışın yeniden sağlanması lazım." dedi.

Orta Doğu halklarının her zaman, "Bizim, Gazi Mustafa Kemal gibi bir Atatürk'ümüz olmadı. Olmadığı içindir ki bir türlü sırtımızı doğrultamıyoruz." dediğini aktaran Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

"Onlar bize öykünüyorlar, bizim gibi olmak istiyorlar ve biz onlarla kardeşçe yaşamak istiyoruz. Beraber yaşamak istiyoruz. Birlikte yaşamak istiyoruz. Ortak kültürümüz var, ortak tarihimiz var, ortak inançlarımız var. Dolayısıyla inançlarımızı, kimliklerimizi, yaşam tarzlarımızı çağdaş dünyanın ulaştığı düzeye çıkarmak ve onu aşmak için bir hedef koymak zorundayız. O hedefi gerçekleştirdiğimiz zaman bölgemize de barış ve huzur gelecektir.

Bu cennet vatanın sınırları büyük bir mücadeleyle, yedi düvelin önünde yazıldı. Savaş için verdiğimiz mücadeleyi barış için de verdik. Ve barış için verdiğimiz mücadeleyle bütün dünyanın artık bağımsız Türkiye Cumhuriyeti Devletini tanımasını da sağladık. Bu da bizim hem savaşta, hem barışta başarılı bir ülke olduğumuzu gösterir. Yarın 100 yılı tamamlıyoruz ama bir şey daha var, ikinci yüzyıla adım atacağız. Yani ikinci yüzyılın arifesindeyiz. Geçmişi unutmayacağız ama güçlü bir gelecek inşa etmek için yola çıktığımızı hepimiz bilmek zorundayız."

– "Hedefimiz 100 yıllık Cumhuriyetimizi çağdaş demokrasiyle taçlandırmak"

Cumhuriyet'in aynı zamanda demokrasi demek olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, "Pek çok ülkede Cumhuriyet var. Ama demokrasi olmadığı için insan hakları yok. Düşünce özgürlüğü yok. Medya özgürlüğü yok. Yargı bağımsızlığı yok. Dolayısıyla, Cumhuriyet'i demokrasiyle taçlandırmak hepimizin ortak görevi." ifadesini kullandı.

Kemal Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

"Şimdi hedefimiz güzel Cumhuriyetimizi, 100 yıllık Cumhuriyetimizi çağdaş demokrasiyle taçlandırmak. Bu tartışmaları belki parklarda gezerek, ağacın gölgesinde oturarak, sohbet ederek yapacağız. Düşünün, yüce Yaradan'ın bize verdiği en değerli şey akıldır ve dolayısıyla aklımızı kullanarak, yeri geldiğinde dünyaya meydan okuyan teknolojiyle, bilimle, kültürle meydan okuyan bir Türkiye'yi inşa etmek için yola çıkacağız. Bunun için en temel yol demokrasi.

Cumhuriyet'e geçişin büyük bir önemi var, mücadeleyle geçildi. Ama Cumhuriyet'in kalıcılığı demokrasiyle mümkündür. Çünkü, demokrasi inşa etmek için en önemli ve en değerli adım artık Cumhuriyettir. Dolayısıyla Cumhuriyet'i beraber kutluyoruz, 100 yaşında. Umarım gelişmiş, kalkınmış, huzurlu, yaşayabileceğimiz bir demokrasiyi de hep birlikte inşa edeceğiz. Çünkü Gazi Mustafa Kemal Atatürk, demokrasinin Cumhuriyet'in temeli olduğunu da yine 1930'larda yaptığı açıklamayla ifade etmiştir."

Önlerinde bir yerel seçim olduğunu da hatırlatan Kılıçdaroğlu, "Mansur Başkan'ın başkanlığında yine yolumuza devam edeceğiz. Yeni belediye başkanlarını kazanmak üzere." diye konuştu.

– Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Yavaş'ın konuşmaları

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş da konuşmasında, Ankara'ya 25 yılda kazandırılan yeşilden daha fazlasını kazandırdıklarını, şehri betondan kurtardıklarını söyledi.

Gazze'de dünyada yaşanmış en büyük katliamların yaşandığına dikkati çeken Yavaş, şöyle konuştu:

"Suriye'yi görüyorsunuz. 100 yıl öncesini düşünebiliyor musunuz? Ülkemiz de aynı şekilde işgale uğramıştı. Öyle bir ortamda Mustafa Kemal ortaya çıkıyor Kuvayımilliye Hareketini başlatıyor. O bahsettiğimiz Orta Doğu'dan sonra Mustafa Kemal Atatürk'e şükran duymamak mümkün mü? İyi ki devletimiz var, ezanlarımız susmuyor, bayrak inmiyor, ne mutlu Türk'üm diyene. Cumhuriyet'e sonuna kadar sahip çıkacağız, nice yüzyıllara."

Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar ise Cumhuriyet'in 100. yılını kutlarken, tarihe bir not düşmek için bu açılışı yaptıklarını vurguladı.

Cumhuriyet Bayramı'nın ulus bilincinin hep birlikte yaşandığı gün olduğunu belirten Yaşar, şunları kaydetti:

"Cumhuriyet bizim varlık nedenimiz, birlik ve beraberliğimizin teminatı olan bayramımızdır. Tüm can sıkıcı gündeme rağmen hepimizin görevi, her şeye rağmen Cumhuriyetimizin 100’üncü yaşını coşkuyla kutlamaktır. Uçurumun kenarındaki, yıkık bir ülkede, türlü düşmanlarla ve kanlı boğuşmalarla mücadele ederek, milletimizin emrinde kurulan devletimiz,100 yaşını bitirerek ikinci yüzyıl için ilk adımını atmış olacak. Ve bugünlere nasıl zorluklarla geldiğimizi bilen bizler, dimdik ayakta oldukça, Cumhuriyet ve Atatürk düşmanları asla amaçlarına ulaşamayacaklar ve bizlere asla diz çöktüremeyecekler."

Konuşmaların ardından parkın ve anıtın açılışı gerçekleştirildi.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, “100. Yıl Parkı ve Anıtı” açılışında konuştu:

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Yerel Mevzular - Türkiye ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!