CANiK Venom LR'yi ABD'de ilk kez görücüye çıkardı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İSTANBUL (AA) – Amerikan Ordu Derneği (AUSA) tarafından düzenlenen AUSA 2023 Fuarı'nda, CANiK ve AEI Systems silahları, UNIROBOTICS'in uzaktan komutalı silah kuleleri (UKSS) üzerinde sergilendi.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, CANiK, AUSA tarafından düzenlenen yıllık toplantı, konferans ve fuar organizasyonu AUSA 2023'e katıldı.

Washington'da gerçekleştirilen etkinlikte CANiK, grup şirketlerinden AEI Systems'ın ürettiği ve bu kalibrede dünyada sadece 3 firma tarafından üretilen 30×113 mm topu Venom LR'yi, ABD'de ilk kez görücüye çıkardı.

Fuarın en çok ilgi gören stantlarından CANiK, milli uçaksavarın en hızlı ve en yeni halkası CANiK M3 ve grup şirketlerinden UNIROBOTICS tarafından geliştirilen milli uzaktan komutalı stabilize silah (UKSS) kule ailesini de ABD'de dünyaya tanıttı.

– İhracata yönelik ABD'de yoğun görüşme trafiği gerçekleşti

Açıklamada görüşlerine yer verilen CANiK Genel Müdürü Cahit Utku Aral, kuruluşlarının 25'inci yılında global büyüme yolculuklarına hız kesmeden devam ettiklerini belirterek, şunları kaydetti:

"Çeyrek asrı geride bırakırken Türkiye, ABD ve Birleşik Krallık'taki üç ana üretim tesisimizle dünyadaki konumumuzu güçlendirmeyi sürdürüyoruz. Orta kalibre top alanında bu kalibrede dünyada 3 üreticiden biri olarak geliştirdiğimiz 30×113 mm Venom LR ile Polonya ve İngiltere'nin ardından şimdi de ABD pazarında yerimizi aldık. İngiltere'deki DSEI 2023'te ön görüşmesini gerçekleştirdiğimiz pek çok iş birliği anlaşmalarını, burada nihayetlendirmeyi planlıyoruz. Üretiminin yüzde 95'ini 70 ülkeye ihraç eden CANiK olarak, en büyük pazarlarımızdan biri olan ABD'de faaliyet alanımızı ve satışlarımızı artırmaya yönelik çalışmalarımıza devam ediyoruz."

– Yeni nesil savunma sistemlerinin önemli temsilcilerinden

AUSA 2023'te, CANiK'in de içinde bulunduğu SYS grup şirketlerinden UNIROBOTICS'in geliştirdiği ve 30 mm Venom LR top sistemlerinin de entegre edildiği TRAKON kulesi de tanıtıldı.

Yüksek teknolojili, inovatif ve rekabetçi silah kulesi entegrasyonu çözümleri sunan UNIROBOTICS, bu çözümlerin ilk meyvelerinden olan TRAKON kulesi, yeni nesil savunma sistemlerinde önemli bir gücün temsilciliğini üstleniyor.

En son Türkiye'nin Açık Deniz Karakol Gemilerine entegre edilen kulelerin 30×113 mm versiyonu ile çok çeşitli mühimmatı atma özelliği ve düşük geri tepmesi sayesinde 4×4 kara araçlarından ufak botlar dahil çok farklı tipte platforma ister uzaktan kumandalı ister operatör kumandalı mesnetler ile entegre edilebiliyor.

30×113 mm topların kara ve deniz araçlarında kullanımı son yıllarda giderek artsa da bu silahlar uzun süredir döner ve sabit kanatlı hava araçlarının temel silahını teşkil etmekte olup özellikle yüksek infilaklı mühimmat atma kabiliyeti ile önemli bir güç çarpanı haline geliyor. Türkiye'nin önemli projelerinden Atak-2 Ağır Taarruz Helikopteri ve MMU projelerinde de 30×133 mm top standart silah sistemi olarak seçildi.

– 80 ülkeden 700 firma katıldı

AUSA 2023, sektör firmalarının Amerikan satın alma otoriteleri ve son kullanıcılarla ürünlerinin avantajlarını istişare ettiği ve akabinde ürünlerin performanslarını göstermek için demo organize edilen bir etkinlik olarak görülüyor.

AUSA etkinliği, konferans ve fuar kapsamında Amerikan Kara Kuvvetleri personeli tarafından gerçekleştirilen çeşitli sunumlar, paneller, askeri ve milli güvenlik konularında seminerler de düzenleniyor.

Her yıl düzenli olarak Washington'da yapılan fuarda, bu yıl 33 bin civarında ziyaretçinin yanı sıra 80'den fazla ülkeden, yaklaşık 700 firmanın stant açtığı belirtiliyor.

CANiK Venom LR'yi ABD'de ilk kez görücüye çıkardı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Yerel Mevzular - Türkiye ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!