Fed faiz kararını açıkladı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD Merkez Bankası Fed faizi yüzde 5.50’de sabit tuttu. Fed, enflasyonun yüzde 2’ye gerilemesi halinde faiz indirimine gideceğini açıkladı.

ABD Merkez Bankası Fed faizi beklendiği gibi yüzde 5.50’de sabit tuttu. Fed faiz kararını oy birliğiyle aldı. Fed, enflasyonun yüzde 2 hedefine sürdürülebilir şekilde ulaşıldığına daha büyük güven duyulana kadar politika hedef aralığını azaltmanın uygun olmasını beklemediklerini duyurdu. Fed’in açıklamasına göre, ekonomi sağlam bir hızla büyümeye, istihdam kazanımları güçlü olmaya ve işsizlik oranı düşük seyretmeye devam ediyor. Fed, enflasyonun geçen yıl gerilediğini ancak hala yüksek olduğunu da açıklamalarına ekledi.

Fed’in açıkladığı “Ekonomik Projeksiyon Raporu”na göre, 2024 yılı GSYH beklentisi yüzde 2,1, 2025 ve 2026 yılı beklentileri yüzde 2,0, uzun dönem beklentisi yüzde 1,8 olarak kaldı.

Fed yetkililerinin bu yıl için medyan faiz tahmini önümüzdeki iki yıl için yükseldi. Bu yıl için medyan faiz tahmini yüzde 4,6’dan yüzde 5,1’e, gelecek yıl için yüzde 3,9’dan yüzde 4,1’e çıkarken, 2026 yılı için yüzde 3,1 olarak kaldı. Yetkililer, uzun dönem için yüzde 2,6 olan tahminlerini de yüzde 2,8’e çıkardı.

Fed faiz kararını açıkladı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Yerel Mevzular - Türkiye ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!