TRT Genel Müdürü Sobacı, Asya Pasifik Yayın Birliği Başkanlığına seçildi

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ANKARA (AA) – Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) Genel Müdürü Mehmet Zahid Sobacı, Asya Pasifik Yayın Birliği'nin (ABU) 60'ıncı Genel Kurulu'nda başkanlık görevine seçildi.

TRT'den yapılan açıklamaya göre, yaklaşık 3,5 milyar izleyiciye ulaşan ve 65 ülkeden 246 üyesi ile dünyanın en büyük yayın birliği olan ABU'nun 60'ıncı Genel Kurul Toplantısı, Güney Kore'nin başkenti Seul'de, Güney Kore Yayın Kurumu'nun (KBS) ev sahipliğinde 31 Ekim-1 Kasım tarihlerinde düzenlendi.

Toplantıda TRT Genel Müdürü Sobacı, ABU Başkanı seçildi.

Görevini 1 Kasım 2026 tarihine kadar sürdürecek Sobacı'nın ABU Başkan Yardımcılıklarını Çin Yayın Kurumu NRTA Genel Müdürü Yan Chengsheng, Hindistan Yayın Kurumu Prasar Bharati Genel Müdür Yardımcısı Sunil ile Japonya Yayın Kurumu NHK Başkan Yardımcısı Inoue Tatsuhiko yapacak.

Sobacı, ABU Genel Sekreteri Ahmed Nadeem ile de yakın işbirliği içerisinde çalışarak, ABU bünyesinde gerçekleştirilen ziyaretler, çalışmalar ve birliğin güncel konularına ilişkin düzenli fikir alışverişinde bulunacak.

ABU'nun genel kurul toplantıları ile yönetim kurulu toplantılarına başkanlık edecek olan Sobacı, 9-10 Mayıs 2024 tarihlerinde Sri Lanka yayın kurumu MTV Channel ev sahipliğinde, Sri Lanka'nın başkenti Kolombo'da düzenlenecek olan 117. ABU Yarıyıl Yönetim Kurulu toplantısında ilk kez ABU Başkanı olarak görev alacak.

– "Cumhuriyet'in 100. yılına denk gelmesi bizler için ayrıca sevindirici oldu"

Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen TRT Genel Müdürü Mehmet Zahid Sobacı, dünyanın en büyük yayın birliğinin başkanlığına seçilmesinin Türkiye'nin her alanda lider ülke olma hedefi için önemine vurgu yaptı.

ABU Başkanlığının Türkiye'ye gelmesini, Türkiye'nin yükselişinin bir adımı, bir yansıması olarak değerlendirdiğini aktaran Sobacı, şunları kaydetti:

"ABU Başkanlığının Cumhuriyet'in 100. yılına denk gelmesi bizler için ayrıca sevindirici oldu. Bu millet hangi şartlar altında olursa olsun, imkanları ne kadar kısıtlı olursa olsun, mücadelesinden asla taviz vermemiştir ve hedeflerini hep gerçekleştirmiştir. Dolayısıyla aslında şimdi de dünyanın en büyük yayın birliğinin sunduğu imkan ve potansiyeli de bu amaçlar doğrultusunda seferber ederek bu süreci daha güçlü bir şekilde yürütebileceğimizi düşünüyorum."

– "Türkiye'nin hedefleri gerçekleştirmesi açısından bir katkı olarak değerlendirebiliriz"

Cumhuriyet'in ikinci yüzyılına adım atıldığına işaret eden Sobacı, Türkiye'nin hem yükselişini devam ettirmesi hem de lider ülke konumunu pekiştirmesi gerektiğini vurguladı.

Sobacı, "Türkiye Yüzyılı, iç siyasetten dış politikaya, enerjiden çevreye, ekonomiden sanayiye, eğitimden teknolojiye aslında Türkiye'nin yeni hedefleri önüne koyduğu ve bunları mutlaka başaracağı bir dönemin adı. Dolayısıyla aslında ABU Başkanlığını uluslararası medya alanında Türkiye'nin önüne koyduğu hedefleri gerçekleştirmesi açısından bir adım, bir katkı olarak değerlendirebiliriz." ifadelerini kullandı.

– "Dünyayı dünyaya anlatan bir yayın kurumu haline geldik"

TRT'nin dünyayı dünyaya anlattığını belirten Sobacı, şu değerlendirmelerde bulundu:

"TRT World ve TRT Arabi gibi kanallarımız ve uluslararası dijital haber platformlarımızla biz artık dünyayı dünyaya anlatan bir yayın kurumu haline geldik. Bu görevi yerine getirirken birtakım sorumluluklarımızı da ihmal etmedik. Gelişmeleri, dünyada yaşanan çatışmaları ya da sorunları mutlaka daha adil bir vizörden bakarak ekranlara getirmeye çalıştık. Dünyanın vicdanının sesi olmaya, yok sayılanların sesi olmaya gayret ettik. Son zamanda yaşanan Filistin'e yönelik gerçekleştirilen katliam çerçevesinde bunu yaşama geçirmeye çalıştık."

– 61. ABU Genel Kurulu Toplantısı'na TRT ev sahipliği yapacak

TRT, Sobacı'nın ABU Başkanlığında, 2024 ekim ayı içerisinde İstanbul'da gerçekleştirilmesi ön görülen 61. ABU Genel Kurulu Toplantısına da ev sahipliği yapacak.

Avrupa Yayın Birliği (EBU), Akdeniz Görsel-İşitsel Operatörler Daimi Konferansı (COPEAM), Akdeniz Görsel-İşitsel İletişim Merkezi'ne (CMCA) uzun yıllardır üye olan TRT, yakın geçmişte Afrika Yayın Birliği'ne de (AUB) üye oldu.

Sobacı'nın ABU Başkanı seçilmesiyle birlikte bu kapsamda TRT, farklı bölgelerdeki yayın birlikleri arasında bir köprü görevini de üstlenerek bölgesel ve uluslararası iş birliğinin gelişmesine yeni bir ivme kazandıracak.

– Asya Pasifik Yayın Birliği

ABU, dünyanın 8 farklı bölgesinden 65 ülkenin yayın kuruluşlarından oluşan 246 üyesi ile dünyanın en fazla üyeye sahip ve en büyük yayın birliği konumunda bulunuyor.

Üyesi yayın kuruluşları ile yaklaşık 3,5 milyar izleyiciye ulaşan ABU, kurulduğu 1964'ten bu yana yayıncılığı geliştirmek adına çabalıyor, yayın kuruluşları arasında iş birliğini teşvik ediyor, ortak projeler üretilmesini sağlıyor.

TRT Genel Müdürü Sobacı, Asya Pasifik Yayın Birliği Başkanlığına seçildi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Yerel Mevzular - Türkiye ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!