Yapı Kredi'den 500 milyon dolarlık ilk sürdürülebilir eurobond ihracı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İSTANBUL (AA) – Yapı Kredi, uluslararası piyasalardan 500 milyon dolar tutarında ilk sürdürülebilir eurobond ihracını gerçekleştirdi.

Bankadan yapılan açıklamada, 5 yıl 1 ay vadeli olarak gerçekleştirilen ve ihraç tutarının iki katından fazla talep gelen işlemin aynı zamanda Türkiye ekonomisi ve Yapı Kredi'ye duyulan güvenin de bir göstergesi olduğu vurgulandı.

Bankanın bu ilk sürdürülebilir eurobond ihracından elde edilecek tutar, Yapı Kredi'nin "Sürdürülebilir Finans Çerçevesi" ile uyumlu olacak şekilde kullandırılacak.

– "Sürdürülebilir dönüşüm için var gücümüzle çalışıyoruz"

Açıklamada görüşlerine yer verilen Yapı Kredi Üst Yöneticisi (CEO) Gökhan Erün, banka olarak finansın yanı sıra topluma, insana ve doğaya dost, sürdürülebilir bir gelecek için, sınırları kaldırmak için çalıştıklarını belirterek, şu ifadeleri kullandı:

"Yönlendirici ve teşvik edici rolüyle finans sektörü, çevresel ve sosyal risklerin yönetilmesinde çok önemli bir rol üstleniyor. Yapı Kredi olarak bu sorumluğumuzun bilinciyle ülkemizde sürdürülebilir dönüşümün sağlanması adına öncü bir rol üstleniyoruz. Son olarak ihraç tutarının iki katından fazla talep aldığımız 500 milyon dolar tutarındaki ilk sürdürülebilir eurobond ihracımızla önemli bir adım daha attık. Bu işlemle uluslararası arenada ülkemize ve bankamıza olan güveni bir kez daha teyit etmekten de mutluluk duyuyoruz."

Verilen bilgiye göre, Yapı Kredi'nin yurt dışında, nominal tutarı 500 milyon doları itfa tarihi 16 Ekim 2028 olan 5 yıl 1 ay vadeli, sabit faizli ve 6 ayda bir kupon ödemeli getirisi yüzde 9,375 ve kupon oranı yüzde 9,25 olarak belirlenen sürdürülebilir tahvil ihracının, Serbest Piyasa Kurulundan (SPK) Tertip İhraç Belgesinin alınmasını takiben 13 Eylül 2023'te tamamlanması hedefleniyor.

Yapı Kredi'den 500 milyon dolarlık ilk sürdürülebilir eurobond ihracı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Yerel Mevzular - Türkiye ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!