Ziraat Fakültesi Dekanı Yakupoğlu'ndan çiftçilere “anız yangını” uyarısı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

YOZGAT (AA) – Yozgat Bozok Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tuğrul Yakupoğlu, hububat hasadı sonrası tarlada kalan artıkların çöp değil, toprak için yararlı organik madde kaynağı olarak görülmesi gerektiğini söyledi.

Topçu köyü arazisinde hasat yapılmış araziyi inceleyen Yakupoğlu, gazetecilere, tahıl grubu bitkiler hasat edildikten sonra köküyle birlikte toprakta kalan artıkların "anız" olarak adlandırıldığını belirtti.

Yakupoğlu, anız yangınlarının hem toprakta yaşayan mikroorganizmalara hem de diğer canlılara zarar verdiğini ifade ederek, "Tarlada kalan anızın organik maddece fakir olan topraklar için önemli bir organik madde kaynağıdır. Anızın yönetimi konusunda çiftçilerin bilgilendirilmesi gerekir. Çiftçi toprak hazırlığı için anızı yakmayı tercih etmektedir ki bu çok yanlış. Çünkü anız yakıldığında topraktaki organik maddeyi kaybedersiniz." dedi.

Anız yangınlarının çevreye ve doğal yaşama da zarar verdiğini anlatan Yakupoğlu, çiftçinin anız yakmakdan kaçınması gerektiğini ifade etti.

Ziraat Fakültesi Dekanı Yakupoğlu'ndan çiftçilere “anız yangını” uyarısı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Yerel Mevzular - Türkiye ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!